2024 FIRST Israel District

Week 1 3 Events

Event Dates

Hadera, M, Israel
to

Hadera, M, Israel
to

Hadera, M, Israel
to

Week 2 1 Events

Event Dates

Hadera, M, Israel
to

Week 4 1 Events

Event Dates

Jerusalem, JM, Israel
to
Team NumberTeam NameLocation
1574 MisCar Misgav, HaZafon 2017900, Israel
1576 Voltrix Tel Aviv, Tel-Aviv 99999, Israel
1577 Steampunk Raanana, HaMerkaz 43399, Israel
1580 The Blue Monkeys Ashkelon, HaDarom 78150, Israel
1657 Hamosad Ein Shemer, Haifa 99999, Israel
1690 Orbit Binyamina, HaZafon 3050654, Israel
1937 Elysium Modi'in-Maccabim Reu't, HaMerkaz 7179902, Israel
1942 Cinderella Tel-Nof Gadera, HaMerkaz 77400, Israel
1943 Neat Team rosh ha'ayin, HaMerkaz 4805657, Israel
1954 ElectroBunny Be'er Sheva, HaDarom 99999, Israel
2096 RoboActive Dimona, HaDarom 86000, Israel
2212 The Spikes Lod, HaMerkaz 71106, Israel
2230 General Angels Herzliya, HaMerkaz 4680002, Israel
2231 OnyxTronix Shoham, HaMerkaz 60850, Israel
2630 Thunderbolts Emek Hefer, HaMerkaz 4287500, Israel
2679 Atlantis ירושלים, Yerushalayim 95435, Israel
3034 Galileo Kefar Blum, HaZafon 12150, Israel
3065 Jatt High School Jatt, HaMerkaz 71799, Israel
3075 Ha-Dream Team Hod Hasharon, HaMerkaz 45101, Israel
3083 Artemis Maagan Michael, HaZafon 37805, Israel
3211 The Y Team Yeruham, HaDarom 80500, Israel
3316 D-Bug Tel Aviv, Tel-Aviv 6226205, Israel
3339 BumbleB Kfar Yona, HaMerkaz 4032522, Israel
3388 Flash in memory of Margarita Gusak Gan Yavne, HaMerkaz 708000, Israel
3835 Vulcan Tel Aviv, Tel-Aviv 62337, Israel
4319 Ladies FIRST Beer Sheva, HaDarom 99999, Israel
4320 The Joker Petah-Tikva, HaMerkaz 99999, Israel
4338 Falcons אבן יהודה, HaMerkaz 40500, Israel
4416 Skynet Ramat Hasharon, HaMerkaz 00000, Israel
4586 PRIMO Modi'in, HaMerkaz 7179556, Israel
4590 GreenBlitz Hakfar Hayarok, Tel-Aviv 4780000, Israel
4661 The Red Pirates bet-hashmonai, HaMerkaz 99789, Israel
4744 Ninjas Hadera, Haifa 3852512, Israel
5135 Black Unicorns Yehud, HaMerkaz 56251, Israel
Team NumberTeam NameLocation
5291 Emperius Eilat, HaDarom 88000, Israel
5554 The Poros Robotics Netanya, HaMerkaz 4237734, Israel
5614 Team Sycamore חולון, Tel-Aviv 5845100, Israel
5635 Demacia nes ziona, HaMerkaz no zip code, Israel
5654 Phoenix Arad, HaDarom 8902213, Israel
5715 DRC Dabburiya, HaZafon 1691000, Israel
5747 Athena Beer Sheva, HaDarom 000000, Israel
5928 MetalBoost Petah Tikva, HaMerkaz 4938827, Israel
5951 Makers Assemble Tel Aviv, Tel-Aviv 6937802, Israel
5987 Galaxia in memory of David Zohar Haifa, Haifa 34786, Israel
5990 TRIGON Modiin, HaMerkaz 7178079, Israel
6049 Pegasus Dimona, HaDarom 86000, Israel
6104 Desert Eagles Ofakim, HaDarom 8757104, Israel
6168 alzahrawi iksal, HaZafon 16920, Israel
6230 Team Koi Jerusalem, Yerushalayim 9543501, Israel
6738 Excalibur Modi'in, HaMerkaz 7172445, Israel
6740 G3 - Glue Gun & Glitter Pardes Hana, Haifa 37100, Israel
6741 Space monkeys Bat Yam, HaMerkaz 7549112, Israel
7039 ❌⭕ Hadassah Neurim Youth Village, HaMerkaz 4227822, Israel
7067 Team Streak Jerusalem , Yerushalayim 93810, Israel
7112 EverGreen Kadima-Zoran, HaMerkaz 6092000, Israel
7177 Amal tayibe tayibe, HaMerkaz 40400, Israel
7554 Green Rockets Jaffa of Nazareth, HaZafon 5902, Israel
7845 8BIT Jerusalem, Yerushalayim 9639005, Israel
8175 Piece of Mind Emek Yizrael, HaZafon 3659000, Israel
8223 Mariners Tel Aviv, Tel-Aviv 6350220, Israel
8843 Amal Space and Aviation Maale Adumim Maale Adumim, Yerushalayim, Israel
9303 PO®️TAL to GOATland GIVAT SHMUEL, HaMerkaz, Israel
9304 legend's Sdot negev, HaDarom, Israel
9738 Ionic Bond Tel Mond, Tel-Aviv, Israel
9739 Firefly Modi'in-Maccabim-Re'ut, HaMerkaz, Israel
9740 CAN://Bus yavne, HaMerkaz, Israel
9741 STORM rishon lezion, HaMerkaz, Israel
Rank Team Event 1 Event 2 District Champ Rookie Bonus Total Points Qualified for DCMP Qualified for CMP
1 1690 73 73 219 -- 365
2 3339 71 75 216 -- 362
3 5951 62 54 177 -- 293
4 2231 73 63 126 -- 262
5 1574 54 55 144 -- 253
6 1577 49 24 168 -- 241
7 5614 60 50 117 -- 227
8 3075 59 59 105 -- 223
9 5990 31 39 132 -- 202
10 5715 35 34 132 -- 201
11 6740 39 34 117 -- 190
12 1937 39 62 75 -- 176
13 5987 24 34 117 -- 175
14 1657 52 32 90 -- 174
15 4590 30 29 108 -- 167
16 5654 38 36 90 -- 164
17 7039 63 27 69 -- 159
18 2630 22 27 96 -- 145
19 9739 48 39 45 10 142
20 2096 31 47 60 -- 138
21 3065 23 55 54 -- 132
22 1942 58 35 36 -- 129
23 6104 37 26 66 -- 129
24 7845 31 28 66 -- 125
25 3316 20 33 69 -- 122
26 5554 25 74 21 -- 120
27 6738 32 32 51 -- 115
28 4320 29 29 45 -- 103
29 9738 18 37 33 10 98
30 7067 25 36 36 -- 97
31 5928 21 42 33 -- 96
32 3835 21 33 42 -- 96
33 4338 15 34 45 -- 94
34 3211 33 34 27 -- 94
35 5635 29 19 45 -- 93
36 1576 19 29 36 -- 84
37 9740 12 32 30 10 84
38 6168 33 23 27 -- 83
39 4416 14 46 21 -- 81
40 3083 13 37 27 -- 77
41 2679 28 17 30 -- 75
42 7112 21 22 24 -- 67
43 8223 32 12 18 -- 62
44 5135 37 9 12 -- 58
45 7177 10 32 15 -- 57
46 4744 16 26 -- -- 42
47 5291 19 21 -- -- 40
48 4586 30 7 -- -- 37
49 2230 18 17 -- -- 35
50 6230 21 10 -- -- 31
51 2212 19 11 -- -- 30
52 3388 14 12 -- -- 26
53 9304 5 15 -- 5 25
54 8175 17 6 -- -- 23
55 1580 11 9 -- -- 20
56 9303 8 7 -- 5 20
57 1943 8 9 -- -- 17
58 6741 7 8 -- -- 15
59 4319 9 6 -- -- 15
60 1954 8 5 -- -- 13
61 9741 -- -- -- 10 10
62 4661 4 4 -- -- 8
63 3034 -- -- -- -- 0
64 5747 -- -- -- -- 0
65 6049 -- -- -- -- 0
66 7554 -- -- -- -- 0
67 8843 -- -- -- -- 0

* District rankings are not official and are calculated using the FRC Standard District Points Ranking System

Archimedes Division

in Houston, TX, USA
Apr 17 - Apr 20, 2024

Team Number Team Name Next Match Qual Record Ranking Alliance Playoff Status Awards
2231 OnyxTronix -- 5-5-0 36/75 1st Pick of Alliance 4 Eliminated in the Double Elimination Bracket (Round 5) with a playoff record of 3-2-0

Curie Division

in Houston, TX, USA
Apr 17 - Apr 20, 2024

Team Number Team Name Next Match Qual Record Ranking Alliance Playoff Status Awards
5987 Galaxia in memory of David Zohar -- 5-5-0 48/74 -- --

Daly Division

in Houston, TX, USA
Apr 17 - Apr 20, 2024

Team Number Team Name Next Match Qual Record Ranking Alliance Playoff Status Awards
1574 MisCar -- 5-5-0 27/75 3rd Pick of Alliance 8 Eliminated in the Double Elimination Bracket (Round 2) with a playoff record of 0-2-0
1690 Orbit F1-3 8-2-0 3/75 Captain of Alliance 3 Won the event with a playoff record of 5-0-0

Galileo Division

in Houston, TX, USA
Apr 17 - Apr 20, 2024

Team Number Team Name Next Match Qual Record Ranking Alliance Playoff Status Awards
1577 Steampunk F1-3 6-4-0 31/75 2nd Pick of Alliance 1 Won the event with a playoff record of 5-0-0
5951 Makers Assemble -- 7-3-0 8/75 Captain of Alliance 6 Eliminated in the Double Elimination Bracket (Round 3) with a playoff record of 1-2-0

Hopper Division

in Houston, TX, USA
Apr 17 - Apr 20, 2024

Team Number Team Name Next Match Qual Record Ranking Alliance Playoff Status Awards
2096 RoboActive -- 6-4-0 30/75 -- --
5715 DRC -- 4-6-0 43/75 -- --

Milstein Division

in Houston, TX, USA
Apr 17 - Apr 20, 2024

Team Number Team Name Next Match Qual Record Ranking Alliance Playoff Status Awards
3075 Ha-Dream Team -- 5-5-0 37/75 -- --
6740 G3 - Glue Gun & Glitter -- 1-9-0 72/75 -- --

Newton Division

in Houston, TX, USA
Apr 17 - Apr 20, 2024

Team Number Team Name Next Match Qual Record Ranking Alliance Playoff Status Awards
3339 BumbleB -- 8-2-0 12/75 1st Pick of Alliance 3 Eliminated in the Double Elimination Bracket (Round 3) with a playoff record of 1-2-0
5614 Team Sycamore -- 2-7-1 50/75 -- --

Einstein Field

in Houston, TX, USA
Apr 20, 2024

Team Number Team Name Next Match Qual Record Ranking Alliance Playoff Status Awards
1577 Steampunk -- -- -- 2nd Pick of Galileo Eliminated in the Double Elimination Bracket (Round 2) with a playoff record of 0-2-0
1690 Orbit -- -- -- Captain of Daly Won the event with a playoff record of 5-1-0
5614 Team Sycamore -- -- -- -- --